Zaterdagmiddag-lezingen rond ‘Gezicht op Rhenen’ van Jan van Goyen

Rhenen – Stadsmuseum Rhenen heeft het voorrecht om ‘Gezicht op Rhenen’ van Jan van Goyen te tonen uit een Berlijnse privécollectie. De 17de-eeuwse meester trakteer het publiek op een uniek panorama van Rhenen. Het schilderij laat zien hoe Rhenen er zo’n 400 jaar geleden uitzag, vanuit het zuidwesten. Jan van Goyen heeft zich ook enige artistieke vrijheid gegund.

Dit alles maakt het schilderij tot een ideaal conversatiestuk. In 4 lezingen op zaterdagmiddag brengen bevlogen sprekers het schilderij extra tot leven. De lezingen vinden plaats op 16 juli, 24 september, 29 oktober en 19 november 2022, aanvang 16.00 uur. Vooraf en nadien worden consumpties geserveerd en kan men het museum bekijken.

De sprekers zetten de spotlichten op het landschap – de Heuvelrug en de rivier – het Zomerpaleis, de politiek en handel. En op de plek waar Van Goyen stond, toen hij de stad in beeld bracht.

Ook is er aandacht voor andere kunstenaars die oog hadden voor de schoonheid van Rhenen, zoals Rembrandt en Van Ruisdael. Stadsmuseum Rhenen is volop actief om Jan van Goyens schilderij, de ‘Rembrandt van Rhenen’ genoemd, te verwerven. Wat komt er allemaal bij kijken, als je als jong museum zo’n topstuk wilt tonen en aankopen? Publiek hoort het in de lezing.

Zaterdag 16 juli:
Van Goyen, Rhenen en het landschap op het schilderij. Spreker: René Schuurmans, ecoloog en o.a. gids op Safarischip de Blauwe Bever.

De rivier, de Heuvelrug, de Grebbeberg. Je ziet de nodige natuur op Van Goyens ‘Gezicht op Rhenen’. Maar zag de omgeving er in 1649 echt zo uit? Of nam Van Goyen de nodige artistieke vrijheid bij het schilderen van dit panorama van Rhenen? René Schuurmans, die sinds 2002 voor de Provincie Utrecht en Staatsbosbeheer de uiterwaarden van de Neder-Rijn monitort, vertelt over de Neder-Rijn toen én nu. Met die kennis formuleert hij een  (mogelijk) antwoord op de vraag vanuit welke plek Jan van Goyen de stad Rhenen in beeld bracht, en waarom juist daar.

Zaterdag 24 september:
Landschapsschilder Jan Van Goyen en zijn tijdgenoten. Sprekers: Ellis Dullaart en Laurens Schoemaker.

Van Goyen kun je in één adem noemen met Rembrandt, Cuyp en Van Ruisdael. Wat hen verbindt is dat ze geraakt waren door de schoonheid van Rhenen. Wat voegt het schilderij van Van Goyen toe aan de vele schilderijen en tekeningen van Rhenen uit die tijd? Laurens Schoemaker en Van Goyen-specialist Ellis Dullaart zijn beiden als conservator werkzaam bij het RKD (Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis) en focussen op deze boeiende vraag. Laurens Schoemaker is auteur van het boek ‘Tegen de Helling van de Heuvelrug. Rhenen in oude tekeningen’ en publiceert zeer regelmatig over Rhenen.

Zaterdag 29 oktober:
Een droomscenario voor Stadsmuseum Rhenen. Spreker: Maike Woldring, directeur Stadsmuseum Rhenen.

Voor een jong museum als Stadsmuseum Rhenen is het een droomscenario: een Jan van Goyen in huis. Het presenteert tot einde 2022 zijn wonderschone panorama van de stad Rhenen, uit 1649. Het is een bijzonder bruikleen uit een Berlijnse privécollectie. Wat komt er allemaal bij kijken voordat je zo’n topstuk kunt presenteren? En welke plannen heeft het museum er mee? Stadsmuseum Rhenen is flink op weg om het schilderij – ook wel ‘de Rembrandt van Rhenen genoemd’ – te verwerven. Een interessant proces, waarbij er samenwerking is met de Vereniging Rembrandt, maar ook met tal van liefhebbers, ondernemers en fondsen in Rhenen en de regio.

Zaterdag 19 november:
Een wandeling door het Koninghuis. Spreker: Henny Boor.

Het 17de-eeuwse Koningshuis is prominent aanwezig op Van Goyens panorama van Rhenen. Helaas is het immense pand afgebroken in de 19de eeuw. Hoe zag het Koningshuis er in 1649 uit? Henny Boor neemt u het Koningshuis mee in, en maakt met u een Virtuele Tour. Het Koningshuis was de zomerresidentie van de verbannen vorst van Bohemen, Frederik van de Palts, en zijn vrouw Elizabeth Stuart, dochter van de koning van Engeland. De tocht voert door hun privé-kunstcollecties, en leidt ook door de tuinen, de stad en de omgeving.

Programma

  • 15.30 uur ontvangst met koffie/thee
  • 16.00 -17.00 uur lezing
  • 17-17.30 uur drankje en hartigheidje
  • 17.00-18.00 museumzalen open en expositie van Jan van Goyens Gezicht op Rhenen (1649)

Toegang € 8,50 p.p. inclusief consumpties. Museumticket is daarnaast noodzakelijk (€ 7,50 / Museumkaart/Leden van Vereniging Rembrandt, www.verenigingrembrandt.nl).

Betalen kan ter plekke bij de receptie. Er is plaats voor maximaal 40 personen.

Reserveren arrangementen@stadsmuseumrhenen.nl onder vermelding van data, aantal personen en naam.

Stadsmuseum Rhenen, Markt 20 (ingang Kerkstraat), 3911 LJ Rhenen. Open dinsdag tot en met zaterdag 10-16 uur. Museumkaart geldig. www.stadsmuseumrhenen.nl

Met dank aan o.a. de Vereneing Rembrandt  en de Stichting het Voormalig Gast- en Weeshuis Rhenen