Minder stembureaus in Rhenen?
Rhenen – Op social media is enige ophef over de vermindering van stembureaus bij het komende referendum op 6 april. Volgens GeenPeil zou Rhenen zelfs landelijk koploper zijn met een vermindering van 11 naar 3. Dat hun cijfers fout zijn doet niet af aan het feit dat er in Rhenen inderdaad minder stembureaus worden ingericht in de gemeente Rhenen. Over de reden waarom gemeente Rhenen dit doet zijn zij volledig transparant.
Stembureaus per inwoner
Per hoeveel inwoners er een stembureau inrichten hangt af van hoe veel moeite het kost de stemmen te tellen. Grote vellen papier moeten een voor een uitgevouwen worden en stemmen worden geteld per partij, en daarbinnen ook per persoon. Het stemmen duurt daardoor vaak tot laat op de avond of zelfs in de nacht. Omdat tellen behapbaar te houden zaten in zowel Elst als Achterberg 2 stembureaus direct naast elkaar.
Bij dit referendum is dat anders. Het grote vel is een simpel A4-tje geworden, met daarop alleen ‘JA’ of ‘NEE’. Het tellen is daarmee veel makkelijker. Meerdere stembureaus op één locatie zijn dus niet meer nodig. En om mogelijke drukte bij stembureaus op te vangen zitten er anderhalf keer zo veel mensen per bureau.
Mobiel stembureau
Dit jaar experimenteren de gemeente Rhenen met een mobiel stembureau. Deze staat tijdens de ochtend- en avondspits bij het NS station. Daartussen staat hij bij verzorgingshuis De Tollekamp, vlak bij het Huis van de gemeente. Hiermee speelt de gemeente in op hoe de inwoners van Rhenen daadwerkelijk stemmen, sinds men de vrijheid heeft om in elk willekeurig stembureau binnen de gemeente te stemmen.
Meer afstand?
Waar de stembureaus in Elst en Achterberg nog naast elkaar zaten, waren ze in Rhenen zelf meer verspreid. Door het samenvoegen van stembureaus moeten sommige mensen iets verder lopen. Dit is echter maximaal 750 meter meer. Ter vergelijking: de gemiddelde afstand tot een supermarkt is 900 meter. Voor ouderen en mensen die slecht ter been zijn zetten de gemeente de 55+ bus in. Wie hier gebruik van wil maken kan dit tot en met 4 april doorgeven via (0317) 681 681.

Laat uw stem horen
Het aantal locaties waar gestemd kan worden is gedaald van 9 naar 5, mogelijk komt daar nog 1 locatie bij maar dat wordt eind februari bekend gemaakt. Zo zetten we de stembureaus efficiënter in zonder dat de kiezer hier ongemak van heeft. Het referendum toont dat de democratie springlevend is. Experimenteren met nieuwe vormen van democratie gaat prima samen met experimenteren met nieuwe vormen van stemmen. Laat uw stem horen!
